Ajánló
Günter Paulinak a Kék Gazdaságról írott könyve eddig osztatlan elismerést aratott világszerte. A könyvről írott vélemények igazolják, hogy egy igazán életképes gazdasági modellről van szó. Felmerül a kérdés, hogy a Kék Gazdaság „új színfoglalása” mennyiben indokolt, amikor a zöld gazdaság még ki sem bontakozott? A Kék Gazdaság igazi paradigmaváltást visz véghez azzal, hogy megvalósítja a természet maximális hatékonyságú, önszabályozó folyamatainak a gazdaságba való átültetését. Fő törekvése a rendszerszemléletben való gondolkodás, kiterjesztve azt a természeti környezetre is. A természetben a többmilliárd éves alkalmazkodás eredménye egy nagyon hatékonyan működő rendszer, ezért ha tanulunk a természettől, leképezzük a megoldásait, akkor a mi működésünk is hatékony lehet, és esélyünk van egy valóban fenntartható gazdaság és társadalom kialakítására.
Amit Günter Pauli ígér, az egy olyan gazdasági rendszer, ami nem termel hulladékot, nincs károsanyag-kibocsátása, mégis munkahelyeket teremt, társadalmi tőkét épít és nem jár magasabb költségekkel. A könyvében megjegyzi, hogy – bár száz millió munkahelyet ígér, de - ha egy nagyságrendet téved, akkor is hatalmas lehetőség rejlik ezekben az innovációkban. Úgy gondolom, hogy ez a nagyságrendi tévedés nemcsak lefelé, hanem felfelé is elképzelhető, hiszen olyan gondolkodásmódot ültet el az emberekben, amely teljesen új területeken indíthat el legalább olyan jelentőségű változtatásokat, amelyekről a könyvben szó van.
Azért ajánlom különösen ezt a könyvet, mert a fő hangsúly nem a kritikán hanem a pozitív gondolatokon, elképzeléseken van. Amikor befejezzük a könyv olvasását, akkor nem az a hangulat fog el bennünket, hogy igen, de… , hanem az, hogy igen, így valóban építhetünk egy fenntartható gazdaságot és társadalmat.
Dr. Kiss Tibor, egyetemi docens, Pécsi Tudományegyetem, Közgazdaságtudományi Kar