A kék gazdaságról
A jelenlegi gazdasági rendszerünk alapja a természet. Ebből következően a természet a főrendszer és a gazdaság az alrandszer. Az ökológiai rendszereknél az alrendszer alkalmazkodik a főrendszerhez, vagy ha nem, akkor elpusztul - esetleg a főrendszerrel együtt. Bérmely gazdasági szakember tisztában van azzal, hogy a természet a főrendszer, de ez nem tudatosul sokakban, különösen a gazdaság egészében nem, amely önállósította magát. Ezzel messze nem tartja tiszteletben a főrendszer alapvető lételemeit és veszélyezteti annak működését.
A kék gazdaság tudatosan törekszik a főrendszer tiszteltben tartására, mind az inputjai, mind az outputjai vonatkozásában.
Ismertető a kék gazdaságról
A forradalmi ötleteket tartalmazó könyv új gazdasági alternatívát kínál a társadalmak számára a gazdasági és ökológiai válságra. Az elmélet mellett a gyakorlatban már létező módszereket mutat be, amelyeket a természet inspirált.
Pauli azt állítja, ha a bemutatott 100 módszert alkalmaznák a különböző iparágakban, azzal 10 év alatt 100 millió munkahely teremtődne világszerte, a többszörös innovációk többszörös készpénzforgalmat generálnának és az összes alapvető szükségletre megoldást hoznának, emellett az ökológiai problémák is megszűnnének.
Gunter Pauli
A Római Klub tagja, a Worldwatch Intézet „A világ helyzete” c. kiadványának kiadója. Dolgozott az Ecover-nél, egy európai központú, mosószert gyártó cégnél, ahol biológiailag lebomló összetevõkkel helyettesítették a pálmaolajból származó zsírsavat a petrolkémiai felületaktív anyag helyettesítésére. Ezt az eljárást a legnagyobb gyártók is el kezdték alkalmazni, és így drasztikusan megnövekedett a pálmaolaj iránti kereslet. Ennek következményeként - fõleg Indonéziában - az õserdõbõl hatalmas területeket vettek el pálmaültetvények telepítésére, és ezzel az orángutánok élõhelyének nagy részét is eltüntették. Így tanulta meg saját kárán, hogy a biológiailag lebomló és a megújuló nem egyenlõ a fenntarthatóval.
1994-ben megalapította a ZERI-t (Zero Emissions Research and Initiatives). Kreatív, innovatív embereket, tudósokat, üzletembereket és ismeretátadással, oktatással foglalkozó szakembereket hívott össze hulladékmentes gyártási technológiákat dolgozzanak ki. Megbízást kapott egy olyan gazdasági rendszer elkészítésére, ami nem termel hulladékot, nincs károsanyag-kibocsátása, mégis munkahelyeket teremt, társadalmi tõkét épít és nem jár magasabb költségekkel. Ennek eredményeként – hosszas munka után - született meg a Kék Gazdaság c. könyv, amelyet 2009-ben a Római Klub hivatalos jelentéseként fogadott el.